sprawdzanie auta

Inspekcja samochodu przed zakupem

Stan techniczny używanych samochodów trudno ocenić na pierwszy rzut oka. Osoby niezwiązane bliżej ze światem motoryzacji nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy pojazd wciąż nadaje się do użytku, czy może wymaga przeprowadzenia większych napraw. Zaniechanie inspekcji samochodu przed kupnem może natomiast przysporzyć dużo problemów finansowych w dłuższej perspektywie czasowej.

Inspekcja samochodu przed kupnem — dlaczego jest tak istotna?

Inspekcja auta przed kupnem to jedno z podstawowych zadań nabywcy. Nie jest obowiązkowa, ale trudno bez niej podjąć świadomą, trafną decyzję. Wiele pojazdów na zdjęciach i w rzeczywistości prezentuje się idealnie, jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Przed zakupem warto sprawdzić:

  • Jak wygląda samochód od dołu,
  • Czy w samochodzie był przekręcany licznik,
  • Czy auto uczestniczyło w wypadku drogowym,
  • Jakie ewentualne awarie czy uszkodzenia będzie trzeba naprawić.


O tych wszystkich kwestiach powinien poinformować sprzedający, ale jak się okazuje, wielu z nich tego nie robi, licząc na szybki zysk. Tymczasem konsekwencje zakupy wadliwego pojazdu są ogromne — tracimy nie tylko pieniądze na naprawę, ale również czas potrzebny na jej przeprowadzenie. W najgorszym przypadku może okazać się, że koszty związane z doprowadzeniem auta do stanu użytkowania przewyższają jego wartość, zatem jego naprawa jest całkowicie nieopłacalna.

Inspekcja auta przed kupnem — jak ją przeprowadzić?

Chcąc kupić używany pojazd, możemy we własnym zakresie przeprowadzić inspekcję, jednak na ogół nie jest to dobre rozwiązanie. Trzeba wiedzieć, jakie dokładnie elementy podlegając inspekcji samochodu przed zakupem, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich detali nie można pominąć. Ponadto sprzedawcy nie zawsze wyrażają zgodę na to, aby osoba, która nie jest mechanikiem samochodowym, wykonywała jakiekolwiek czynności przy pojeździe. Obawiają się ewentualnych uszkodzeń, których koszty naprawy musieliby ponieść we własnym zakresie.

Sprawdzenie auta przed kupnem — zaufaj profesjonalistom!

Usługę inspekcji auta przed kupnem oferują wyspecjalizowane firmy. Cała procedura polega na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu poprzez diagnostykę komputerową oraz na kanale. Dodatkowo sprawdzana jest dokumentacja samochodu. Finalnie klient otrzymuje raport, który informuje go, czy dany pojazd warto kupić, czy może jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie (jeśli tak, to dlaczego). Profesjonaliści mają nie tylko dużą wiedzę w zakresie motoryzacji, ale również wieloletnie doświadczenie, które pokazało im, że aż 8 na 10 sprzedawanych samochodów używanych ukrywa jakieś wady. Czasami sprzedawcy nie są świadomi ich istnienia, a czasem celowo je ukrywają. Chcąc uniknąć ryzyka zakupu wadliwego pojazdu, warto zdecydować się na specjalistyczną inspekcję, której podejmą się fachowcy. Ich opinia ma charakter obiektywny, bazuje bowiem na rzetelnych wynikach badań. Nie jest ona wiążąca dla kupującego, ale, nawet jeśli zdecyduje się on na zakup wadliwego pojazdu, powinien podjąć w pełni świadomą decyzję. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *